Quantcast
Channel: Blog w zasadzie ogrodowy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1479

Ciemiernikowszczyzna Anno Domini 2024

$
0
0

Tegoroczne kwitnienia na Ciemiernikowszczyźnie mła zadowalniają. Siewek też dużo, będzie z czego robić rozsady. Mła pomyślała sobie że warto ciemiernikami obsadzić nie tylko dawnego Landryna, trzeba też ruszyć z siewkami na dawne Zabukszpanie. Mam nadzieję że uda  mła się w sobotę nieco poogrodować, zapowiadają u nas  piętnaście stopni na plusie. W niedzielę niestety ponoć tylko pięć stopni a w nocy mroźno. Qurcze, Wielki Ogrodowy cóś niechętny młowemu ogrodowaniu w cały weekend, dobrze że choć mimo chłodu ma być słonecznie. Mam nadzieję że mroźne noce ciemierniki zniosą z godnością, one  tak do minus pięciu stopni na ogół sobie radzą bez szkody dla urody kfiotów. Co najwyżej pędy kwiatowe przez jakiś czas polegują na glebie, ale wystarczy trochę ciepła i wracają do formy.  Mła oczywiście oprócz ogrodowej roboty będzie sobie na żywca w ogrodzie snuła gryplany, już wiem  że niektóre związane mocno z sekatorem. Nie wszystkie iglaki wyglądają tak jak mła by chciała, czas na cięcia formujące. W niektórych przypadkach to nie wiem czy nie trzeba będzie pomyśleć o inszych nasadzeniach, ogród robi się bardziej cienisty a większości iglaków to nie służy.  Jednocześnie mła musi zapewnić ciemiernikom odpowiednie tło i myśleć o tym jak Ciemiernikowszczyzna będzie wyglądała po kwitnieniu ciemierników. To nie sztuka zrobić ogród fajny wiosną, sztuka to uczynić  go ciekawym całorocznie.

Mła ma chęć poeksperymentować z rozsadzaniem ciemierników, wiem że to trudne ale mła już się parę razy udało. Bardzo mła kusi rozsadzanie Budynia ( to ten na fotce obok ), no ale wiecie - i chciałabym i boję się! Budyń jest kupny, więc mła jakby wobec niego mniej śmiała, swoje siewki mogę rozsadzać bez drżenia że cóś im się stanie. Natomiast  Budyń pokupna arystokracja, diabli wiedzą jak zareaguje na propozycję podziału kępy. Może zacznę od bardziej odpornej Marczanki, dla ośmielenia dzielącej. marczance zmiana miejsca się przyda, nie kwitnie dobrze od jakichś dwóch czy nawet trzech sezonów. Mła by przeniosła ją ze Starej Ciemiernikowszczyzny na byłego Landryna, wyzwoliła z okowów bluszczu i obsadziła fiołkami odoratkami i wczesnowiosennymi cebulaczkami.  Jak z Marczanka się uda to może wszystkie ciemierniki ze Starej Ciemiernikowszczyzny przeniosę. Nie że zaraz wszystkie rozsadzę, co to to nie, zbyt się bojam. Po prostu zapewnię nowe stanowisko z przygotowaną odpowiednio świeżą glebą. He, he, he, młą w końcu zrobiła przez pewien czas klasyczne ugorowanie na byłym Landrynie. Nie chce za bardzo konkretnie planować całej operacji przesadzania i rozsadzania, wiecie jak to jest jak mła sobie coś starannie uplanuje - zaraz pojawia się niespodziewanka, która uniemożliwia mła zrobienie tego co sobie uplanowała. Będę sobie tylko tak niezobowiązująco przemyśliwać, żeby Wielkiego Ogrodowego nie kusić do tych Jego złośliwości wobec mła.


Teraz będzie o nowych siewkach a właściwie to o tych, które pierwszy raz zakwitły.  Jest całkiem sporo sieweczkek kwitnących kwiatami w odcieniach bieli i różu, z zielonym okółkiem zredukowanych płatków wokół pylników. Mła postanowiła zrobić z nich grupę, tak żeby ich subtelna uroda zyskała na wyrazie. Jeszcze nie wiem czy ta grupa będzie rosnąć na byłym Zabukszpaniu czy na byłym Landrynie, wiem tylko że chciałabym żeby sąsiadowała z ciemiernikami późno kwitnącymi na biało, najlepiej z serii HGC. Grupa będzie dość duża, pięć czy sześć kęp, no nie da się nie zobaczyć. Kwiaty tych ciemierników są śliczne ale dopiero w masie ich delikatne piękno wylezie i będzie robić odpowiednie wrażenie. Mła zamierza je solidnie obsadzić krokusami 'Vanguard' i "zwykłymi"śnieżyczkami przebiśniegami, znaczy Galanthus nivalis

Najbardziej jednak jestem zauroczona moimi mieszańcami daliowymi, parę z nich pokazało w tym roku o wiele ładniejsze kfioty niż miały w zeszłym roku. Takie bardziej napuszone te kryzki.  Mła zauroczyła się też takim żyłkowanym kfiotkiem. Jemu żadna kryzka nie jest potrzebna, same płatki są tak interesujące że tylko się wgapiać. Część ciemierników siewkowych ma kfioty zwisające ale parę siewek wyprodukowało kfioty które minimalnie zwisają, płatki od wewnątrz i kryzki są dumnie prezentowane. To dobra cecha u ciemierników, ta możliwość podziwiania wnętrza kfiotów, mła  między innymi dlatego tak lubi ciemierniki z serii HGC bo dużo odmian ma kwiaty szeroko otwarte, bardzo słabo zwisające.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1479

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>